Ta strona przechowuje i ma dostęp do cookies w celu prawidłowego funkcjonowania, analiz i statystyk strony. Dalsze korzystanie ze strony, bez zmiany ustawień w Twojej przedlądarce internetowej, oznacza, że zgadzasz się na ich uzycie. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Artykuł

Ile kosztuje produkcja reklamy wideo?

Produkcja FilmowaRynek produkcji wideo na przestrzeni ostatnich 15 lat przeszedł bardzo dużą metamorfozę. Dostępność sprzętu do nagrań wideo i jego ceny bardzo się zmieniły, co bezpośrednio wpłynęło na obniżenie progu wejścia do branży. Ten fakt znacząco zmienił widełki cenowe produkcji filmów reklamowych. Obecnie wideo możemy zrealizować właściwie przy użyciu telefonu komórkowego lub aparatu typu DSLR. Wielu osobom, szczególnie tym, które mają za to zapłacić, na pierwszy rzut oka, wydaje się, że nie widzą różnicy w jakości między nagraniem z telefonu a nagraniem z profesjonalnej kamery. Jednak w rezultacie okazuje się, że konsument w odbiorze, nawet jeżeli nie jest w stanie stwierdzić, skąd wynika różnica, to jednak ją widzi. Dobra reklama wciąż jest powodem tego, dlaczego kupujemy produkt jednego producenta a nie innego.

relizacja_spotu.jpeg

Koszt produkcji reklamy. Jakie mamy możliwości do wyboru.


Warto w skrócie zaznaczyć, skąd wynikają tak duże różnice w kosztach produkcji. Nie zagłębiając się w szczegóły mamy 2 opcje do wyboru. Jedna to freelancer a druga to agencja lub dom produkcyjny. Logicznym jest, że agencji zapłacimy więcej, ale pytanie brzmi: dlaczego? A więc obsługa i cały proces produkcji realizowany przez dobrą agencję to nie tylko zdolny operator kamery a cały zespół ludzi, którzy pracują na komfort i spokój klienta. Z freelancerami bywa różnie. Można trafić na osobę zdolną i odpowiedzialną, a można też stracić zainwestowane pieniądze i mieć słabej jakości wideo kilka miesięcy po umówionym terminie. W agencji reklamowej cały projekt prowadzi dedykowany opiekun klienta, który dba o każdy etap produkcji filmu. To w zakresie jego obowiązków jest pełna komunikacja z pionem produkcyjnym oraz post-produkcyjnym. Do klienta należy tylko jedno – akceptowanie poszczególnych etapów. O różnicach, wadach i zaletach współpracy z agencją oraz freelancerem można napisać oddzielny artykuł, co z pewnością zrobimy.
produkcja_filmowa.jpg
reklama_samochodu.jpeg
sprzet_filmowy.jpeg

Chcę mieć spot reklamowy! Od czego zacząć?


Pierwsze pytanie, jakie pojawia się podczas rozmowy z potencjalnym klientem brzmi: a ile kosztuje nakręcenie filmu? W pierwszej kolejności zalecamy zastanowić się jakiego rodzaju wideo jest nam potrzebne i jaką funkcję ma spełnić. Odpowiedź na to pytanie da nam składowe wyceny produkcji takiego filmu. Kiedy już określimy nasze oczekiwania i cele, możemy rozpocząć proces wyceny oraz dobranie odpowiedniej formy i techniki realizacji. Cele mogą być różnorodne od sprzedażowych, poprzez employer brandingowe, aż po angażujące filmy instruktażowe.

Od czego zależy koszt produkcji filmowej?


W profesjonalnej produkcji reklamowej, a mówimy tutaj o produkcji wysokobudżetowej, nie ma stałych kwot na poszczególne rodzaje filmów reklamowych. Każdy z projektów wycenia się od podstaw, między innymi w zależności od: konceptu, lokalizacji zdjęć, liczby dni zdjęciowych, wielkości ekipy, liczby aktorów zaangażowanych w produkcję, scenografii, poziomu skomplikowania montażu, postprodukcji, kolorkorekcji, lektora i wielu innych składowych. Niektóre domy produkcyjne nie podejmują się zleceń poniżej kwoty 100.000 zł., ponieważ nie jest to dla nich intratne. Jest to logiczne, bo czas jaki muszą poświęcić na organizację produkcji oraz poniesione koszty własne nie dają marży, która pozwala na przetrwanie takiej firmy. To, że budżet na produkcję może wydawać się ogromny np. na poziomie 500.000 zł to wcale nie oznacza, że jest to w 50% wynagrodzenie agencji. Profesjonalna produkcja filmowa jest po prostu droga. Wartość sprzętu, jakiego używa się podczas kręcenia zdjęć to zazwyczaj miliony zainwestowanych złotych, a ludzie, którzy go obsługują, muszą mieć specjalistyczną wiedzę, aby działać szybko, profesjonalnie i nie marnować czasu i pieniędzy klienta.

Etapy produkcji reklamy


Dobra reklama to nie tylko droga kamera czy liczna ekipa filmowa. To przede wszystkim dobry pomysł. To jest pierwszy i najważniejszy krok w produkcji reklamy. Bez dobrego pomysłu nawet najlepszy sprzęt nie pomoże w osiągnięciu jakościowego przekazu. Do tego potrzebny jest także reżyser i bardzo sprawny copywriter. Następnie, żeby pomysłu nie zmarnować, trzeba ubrać go w odpowiednią jakość wizualną. I tutaj zaczyna się dobieranie środków do konceptu. Nie zawsze wszystko, co dobrze wygląda na papierze, wygląda atrakcyjnie na ekranie. Dlatego też doświadczone osoby tworząc koncept filmu, biorą pod uwagę realia oraz możliwości budżetowe, aby z super konceptu nie wyszła parodia naszej reklamy. Co z tego, jeżeli wymyślimy sobie, że prezes firmy osiąga szczyt góry, skoro nie mamy budżetu żeby pojechać z ekipą w góry.

Często zdarza się, że klient przychodzi do nas z własnym pomysłem i wizją. Wtedy koncept ten zawsze dostosowujemy do faktycznych realiów, tak żeby pozostał główny zamysł, zachowana jakość, ale mieścił się w założonym budżecie.

Koszt dobrego reżysera reklamowego średnio waha się od 7 do nawet 30 tysięcy złotych. Wszystko zależy od produktu lub usługi, który mamy reklamować oraz tego, czy koncept ma dotyczyć tylko filmu, czy kreacji całej spójnej kampanii reklamowej.

Ekipa filmowa


Kiedy mamy już dobry i zaakceptowany pomysł, przechodzimy do budżetowania. Na budżet wlicza się bardzo dużo składowych, o których zazwyczaj nikt spoza branży nie myśli. „Duża” branża reklamowa rządzi się swoimi prawami i warunkami pracy, dlatego też o wszystkie elementy trzeba zadbać w kosztorysie. Zaczynając od kierownika produkcji i jego asystenta, bo to on dba o nas oraz naszą produkcję przez cały proces tworzenia, po catering dla ekipy filmowej. Trzeba pamiętać, że dzień zdjęciowy zakłada 11 godzin pracy! W kosztorysie należy również założyć ewentualne nadgodziny ekipy, ponieważ zdarzają się plany, na których nie udaje się zmieścić w podstawowym czasie pracy. Standardowa ekipa filmowa składa się z: kierownika produkcji, reżysera, operatora obrazu, ostrzyciela, asystenta kamery, mistrza oświetlenia, asystentów oświetlenia, operatora dźwięku i, o ile jest konieczny, makeup-u, stylisty oraz scenografa.

To jest kompletna baza i minimum ekipy, jaka powinna znaleźć się przy najniższych założeniach budżetowych. Koszt wynagrodzenia takiego podstawowego zespołu zazwyczaj oscyluje w granicy 50-60 tyś złotych za jeden dzień zdjęciowy. Następnie, w zależności od rodzaju zdjęć i zastanych warunków, ekipa jest rozbudowywana o kolejne osoby. Na każdym etapie produkcji angażowane są poszczególne piony produkcji. W dużym skrócie realizacje reklamy dzieli się na 3 etapy: preprodukcję - gdzie ustalamy wszystkie szczegóły z klientem, produkcję - gdzie realizujemy zdjęcia oraz montaż i postprodukcję.

Podsumowując, nie da się jednoznacznie i konkretnie podać kwoty produkcji filmu reklamowego bez dokładnego briefu i przede wszystkim bez znajomości konceptu, który ma być realizowany. Można jednak spróbować uśrednić minimalny koszt wyprodukowania prostej jakościowej reklamy i z naszego doświadczenia jest to kwota od 90 000 złotych.

Inne artykuły