Ta strona przechowuje i ma dostęp do cookies w celu prawidłowego funkcjonowania, analiz i statystyk strony. Dalsze korzystanie ze strony, bez zmiany ustawień w Twojej przedlądarce internetowej, oznacza, że zgadzasz się na ich uzycie. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Artykuł

Czy da się tanio zrobić efektywny content video?

Produkcja FilmowaBudżet, jaki chcemy przeznaczyć na cele reklamowe jest zasadniczą kwestią całego zagadnienia. Nie mówimy tu oczywiście o działaniach amatorskich metodami DIY tylko o profesjonalnym, wartościowym contencie, który nie tylko podniesie wyniki sprzedaży, ale również wpłynie pozytywnie na wizerunek marki.

Od wysokości przeznaczonych środków zależy, w jakim segmencie jakości będziemy się poruszać przy wyborze narzędzi do produkcji materiałów marketingowych. Często młodzi stażem przedsiębiorcy nie planują budżetu na promocję i reklamę swoich produktów lub usług w dłuższej perspektywie. A nawet jeżeli planują to nie są w stanie określić, jaki budżet powinni zabezpieczyć na działania marketingowe w swojej firmie.

produkcja_video.jpeg

Jak nie mając dużego budżetu zaistnieć w sieci i dotrzeć do swoich odbiorców i potencjalnych klientów?


Na pewno nie powinniśmy na siłę tworzyć niskobudżetowej reklamy. Dlaczego? A dlatego, że nie będzie to ani wartościowy kontent, ani nie wpłynie pozytywnie na wizerunek naszej firmy. Internet jest zalany masą różnych filmów i musimy zdać sobie sprawę, że aby się wyróżnić nie wystarczy kolokwialne byle co. Musimy włożyć sporo kreatywności i zaangażowania w nasze projekty filmowe.

Załóżmy, że otwieramy salon fryzjerski i chcemy w jakiś sposób zaistnieć w Social Mediach, tak żeby nasza usługa i przede wszystkim marka zapadła w pamięć odbiorcom. Po pierwsze musimy podzielić budżet na 2 części: produkcję contentu oraz jego późniejszą promocję. Po co nam film, zdjęcia lub animacja, jeśli nikt ich nie zobaczy?

Na tym etapie warto skontaktować się ze sprawdzoną agencją marketingową lub domem produkcyjnym w celu weryfikacji możliwości produkcyjnych względem budżetu, jaki posiadamy. Sprawdzona agencja nie oznacza oczywiście lidera rynku, ponieważ takie firmy z reguły nie operują w niskich budżetach, a raczej chodzi tu o butikowe agencje lub agencje z polecenia. Dla project managera najważniejszy jest dobry brief, ponieważ jest to podstawa do przemyśleń pre-produkcyjnych.

Wracając do naszego salonu fryzjerskiego. Podczas tego jednego dnia zdjęciowego wybieramy np. 3 najbardziej efektowne zabiegi. Nie skupiamy się na całym procesie, ponieważ nie jest to film instruktażowy. Nagrywamy najciekawsze fragmenty z całego procesu aż uzyskamy kwintesencję usługi zawartą w 2-3 ujęciach. Mając 40 dobrych ujęć, dobraną typografię i oprawę graficzną możemy zmontować, w rożnych konfiguracjach, około 15 krótkich form video. Te wszystkie formaty dadzą nam możliwość przeprowadzenia kampanii reklamowej na Facebooku, Instagramie, YouTubie czy TikToku.

Dodatkowo, jeżeli materiał mamy nagrany w wysokiej rozdzielczości w ramach recyclingu treści stop klatki możemy wykorzystać do zaprojektowania banerów do kampanii Google lub jako miniaturki do ułożenia estetycznego wyglądu naszego kanału YouTube.

Wszystkie wyprodukowane materiały reklamowe z jednego dnia zdjęciowego i późniejszej postprodukcji mogą być bazą do świeżej kampanii reklamowej w social mediach nawet przez pół roku.

sprzet_do_filmowania.jpeg
camera_operator.jpeg
filmowanie.jpg

Ile kosztuje profesjonalny, ale podstawowy dzień zdjęciowy?


Całkowity koszt takiego dnia zdjęciowego zapewne będzie wahał się w granicach 15-25 tyś złotych. Jeśli natomiast chcielibyśmy wyprodukować dobrą reklamę telewizyjną przy zaangażowaniu reżysera i operatora filmowego, co generuje dodatkowe koszty pełnej ekipy filmowej, kwota zaczynałaby się od 90 tysięcy złotych. Różnica jest zasadnicza. Nie oznacza to jednak, że produkcja klasycznej wysokobudżetowej reklamy jest zła. Nie ma sensu prowadzić do przerostu „formy nad treścią” – po prostu nie jest to dla każdego i nie na każdym etapie rozwoju marketingu w biznesie.

Reklama wysokobudżetowa jest świetnym sposobem na promocję produktu i do pewnego momentu była jednym z niewielu sposobów na dotarcie do szerokiej liczby odbiorców poprzez emisję w telewizji. Natomiast w dobie Internetu i kanałów social media mamy różnorodny wybór zarówno form reklamy video, jak i pól eksploatacji, które możemy dokładnie dopasować do możliwości budżetowych firmy.

Kolejnym sposobem na tańszą produkcję jest skorzystanie z popularnych serwisów ofertowych, gdzie możemy podjąć się współpracy z freelancerem. W tej sytuacji należy jednak mieć świadomość, że prawdopodobnie większość obowiązków takich jak: opracowanie konceptu, harmonogram prac, kwestie kreatywne, logistyka oraz wiele innych spraw związanych z procesem produkcji spadnie na zamawiającego. W przypadku agencji wszystkie te zadania przejmuje kierownik produkcji lub project maanager.

Jeżeli prowadzisz biznes z perspektywą rozwoju i czujesz, że to jest ten moment, kiedy trzeba pomyśleć o rozpoczęciu działań marketingowych, ale nie wiesz, jak za to się zabrać, od czego zacząć, jakiego rodzaju content tworzyć oraz jaki budżet zabezpieczyć, skonsultuj się z agencją. Wstępna rozmowa jest niezobowiązująca i bezpłatna, a na pewno rozwieje wątpliwości.